Mamadou Diabaté & Percussion Mania očarují publikum kouzlem afrických rytmů
Těkající, pestrobarevná, polyrytmická souhra dvou balafonů a dalších perkusí, spolu s přístupnou písňovou formou skladeb, prohřeje předvánoční Prahu. Koncert nadnárodního ansámblu tvořeného hudebníky z Burkiny Faso, Kolumbie a Slovinska proběhne 13. prosince 2022 ve Futurum Music Baru.
Mamadou Diabaté (*1973) z Burkiny Faso (nepleťme si ho se jmenovcem z Mali, hrajícím na koru, i když oba hudebníky spojuje stejná virtuozita a původ v místních rodech griotů – trubadúrů a kronikářů), patří k nejuznávanějších hráčům na západoafrický xylofon – balafon. Navíc přesvědčí i svými pěveckými kvalitami.
Do tajů hudby zasvětil Mamadoua už v pěti letech otec Penegue Diabaté. Nadaný chlapec brzy začal s tatínkem vystupovat a coby patnáctiletý získal prestižní cenu v rámci Národního kulturního týdne Burkiny Faso. Stejné ocenění obdržel o deset let později, v roce 1998, s vlastní kapelou Landaya.
Nová kapitola kariéry započala, když Mamadou Diabaté jako uznávaný umělec přesídlil v roce 2000 do Vídně. V roce 2001 přitáhl pozornost albem Sababu Man Dogo, na které navázalo dalších patnáct ceněných titulů. Patří mezi ně deska Mutia (2012), zachycující spolupráci s jazzovým saxofonistou Wolfgangem Puschnigem, The Snow Owl: Normas (2014) s kolumbijským basistou Joanem Garciou-Herrerosem či Masaba Kan (2014), kde hostuje geniální hráč na koru Toumani Diabaté.
Mamadou se věnuje také pedagogické činnosti, o kurzy a workshopy balafonu ho požádaly prestižní vysoké školy jako americká Princeton University či kanadská Victoria University. Kvůli mezinárodnímu věhlasu ale nezapomíná na rodnou zemi, kde se intenzivně věnuje charitě. Ve městě Bobo-Dioulasso například založil základní školu. Za propagaci kultury ve světě byl honorován Národním řádem Burkiny Faso.
Diabatův projekt Percussion Mania je naprosto unikátní a jeho název opravdu výstižný. Diváky totiž nestrhne „pouze“ jeden virtuóz na balafon, ale rovnou dva. V úchvatném polyrytmickém předivu se prolíná umění Mamadouovo se hrou jeho neméně talentovaného bratrance Yacouby Konatého. Vzletné rytmické konstrukce navíc podporují hráč na africký buben djembe Seidou Dao a s klasickou bicí soupravou Hamidou Koita.
Ačkoliv hudba ansámblu koření v Západní Africe, další odstíny jí dodává sympatická nadnárodnost sestavy. V elastických basových linkách si s Afričany skvěle rozumí Byron Cortes, narozený v kolumbijské Bogotě a momentálně působící ve Vídni. Léta se věnuje afrobeatu, ale do celkové mozaiky přidává i svoje nejen latinské, ale také funkové a rockové zkušenosti. Důležitou součástí sehraného muzikantského kolektivu je kytarista Igor Bezget původem ze slovinského Mariboru, známý spoluprací s Jure Pukl Virus Quintet, The Gypsy Swing Band či sólovým albem The Fusion Mantra (2008) s prvky jazzu, funku a world music.