03/12

FUTURISTIX

Datum: 3.12.2022
Doors: 20:00
Start: 20:00

LIVE IN CONCERT
XENOMORPH (GNOSTIC RECORDS – GERMANY)

DJS
PSILOSTATIC (YOKSHA RECORDS-SRI LANKA)
PSYRIX (BHOOTESHWARA REC)
MP(HEDONIX)
SEARCHER (HEDONIX)

M&GORS SOUND SYSTEM

HEDONIX VJS [KOZA, SIGGY, ALIENJEDNA, TOFU]

GOTHIC AND PSYCHEDELIC DECOS BY HEDONIX, ELEMENTAL & FILM STUDIOS

VSTUP
399,- PRVNI VLNA
449,- DRUHA VLNA
499,- NA MISTE

FuturistiX – GOTHIC Edition

Važení a milí!
Po roce se opět otevřou brány pražského klubu FUTURUM a my si vás dovolujeme pozvat na další edici legendární klubové noci FUTURISTIX. Jak už bývá naším zvykem, opět vyplujeme směrem nové obzory a nové vesmíry – tentokrát se vrátíme zpět v čase do temných a tajemných zákoutí gotiky.

Temná estetika, zvuky krákajících vran a vrchovatý kalich smyslnosti vyplní vaše touhy do poslední kapky. Přijďte se pokochat příběhem knížete temnot, který v gotickém chrámu vyrazí na svou poslední cestu a za svitu měsíce přivítejte konec časů a tmu která vše pohltí.
Hlavním průvodcem vaší cesty temnými úsvity bude legendární představitel darkové psytrancové scény, sám kníže temnot XENOMORPH. Při jeho dvouhodinovém koncertu povstanou všechny stíny a rozsvítí se pochodně dávných světů. Jeho pobočníky, Hedonix DJS (Psyrix, Searcher a MP) doplní také host z daleké Sri Lanky Lahiru Landika aka Psilostatic, hrající pod indickým labelem Yoksha Records.

Na druhé stagi, si vychutnáte poprvé klubovou noc známé deephousové partičky M&GORS Sound System, kteří vás z temnoty vyvedou do funky a soul světa plného barev a radosti.

Připravte se na atmosféru, kterou jste na psytrancové party ještě nezažili, těšit se můžete na dobové artefakty, autentické zvukové koláže, výstavu, spousty bílých paní a upírů a v neposlední řádě na pořádnou nálož muziky na nejlepším soundsystému v Praze a vizuální smršť Hedonix Vjs (Alienjedna, Koza, ToFu, Siggy).

Již brzy vyplouvá naše loď stínů, stihněte se včas dostat na palubu!

Jednou přijde tma a vrátí se zvony,
co zazní nad krajem v chechotu vran.
Doba temných úsvitů, čas který nebyl.

****************

Dear fans.
One year later, the gates of Futurum Music Club will open again and we would like to invite you to the next edition of the legendary club night, FuturistiX.

As you have grown accustomed, once again we will visit new horizons and universes, this time back in time directly into dark and mysterious corners of the gothic world.

Dark aesthetics, sounds of the croaking crows, and filled calyx of sensuality, will fulfill your desires until the last drop of blood. Come to adore the prince of darkness, who rises on his last journey in the gothic castle and welcome the end of the times and sorrow that absorbs all.

Your main guide on your way will be a legendary representative of dark psytrance scene, the prince of darkness himself XENOMORPH, in a 2 hour live set.

His minion, Hedonix Djs (Psyrix, Searcher and MP) will be accompanied by a guest from far away Sri-Lanka, Lahiru Landika aka Dj Psylostatic, from the Indian label Yoksha Records.

On the second stage, you will enjoy for first time in Futurum a floor organized by the well known deephouse group, M&GORS Sound Systém, who will lead you out of the darkness into a soulfull and funky colorful world.

Scenography, theather performance and scenery will create an atmosphere, which you will not have experiences on a party in the past. You can look forward to authentic period artefacts, playful sound collages, exhibition  and last but not least loads of vampires, ghostly ladies and quite a load of great music on the best soundsystem in Prague and visual attack of Hedonix Vjs (KOZA, SIGGY, ALIENJEDNA AND TOFU)

Our ship of shadows will soon set sail, don’t forget to get onboard.

One day darkness will come and the bells will return, ringing over the land in the cackle of crows, the time of darkness dawns, the time that never existed.

Zobrazit program