31/10

HAROUNA SAMAKE / Mali

Datum: 31.10.2018
Doors: 20:00
Start: 21:00
Předprodej: náš web, goout.cz, pjmusic-eshop.cz
Cena na místě: tba Kč

HAROUNA SAMAKE (1974, Mali) je dlouholetým hráčem na kamale n’goni (strunný nástroj pocházející ze západní Afriky, jehož tělo je ze dřeva nebo kalabase se zasunutou sušinou ze zvířecí kůže).

Harounův první nástroj pomohl vyrobit Zoumana Traoré Dit Zoumana Barani, který mu dal gazelí kůži a Amara Bocher, který mu nástroj pomohl sestavit. Poté se Harouna stal spoluhráčem legendárního malijského hudebníka Salifa Keity. Podílel se s ním na nahrávání pěti alb. Harouna má za sebou bohatou historii spolupráce s dalšími oceňovanými hudebníky.

Nahrál více než 50 alb s umělci jako např.: Blick Bassy, ​​Djessou Mory Kanté, Etienne Mbappé a Bassekou Kouyate. Na svém novém sólovém albu Harouna využívá svého talentu, aby se zamyslel nad současnými problémy ve světě kolem sebe. Jeho texty odkazují na témata přistěhovalectví, sociální nerovnost, genderové vztahy a lidská práva. Songy jsou většinou v jeho rodném jazyce „Bambara“ s použitím anglických a francouzských frází.

Harouna na albu míchá různé žánry – od manding stylu přes jazz k blues. Jeho zvuk patří bezpochyby k nejsvéráznějším, které se v posledních letech v Mali objevily. Jeho kariéra jako hráče na n’goni začala od pokorných počátků. Do tohoto nástroje se zamiloval v osmi letech, když byl svědkem umělecké hry v jeho malé vesnici v Mali. Později si sám postavil svůj první n’goni a jako mladý muž vylepšoval své muzikantské umění při práci na poli jejich rodiny.

V následujících letech jeho styl a schopnosti zaujaly řadu mezinárodně uznávaných umělců, jako je Bonnie Raitt, s nimiž se setkal na Festival au Dessert v Mali a také Bella Flick, s nimiž pak nahrával. Po osmnáct let trvajícím turné se Salifem Keitou je Harouna připraven využít svého výjimečného talentu v roli hudebníka, skladatele, aranžéra i producenta, a to na vynikajícím albu, kterým chce oslovit zcela nové globální publikum. A tak vzniká očekávané první sólové CD, Kamale Blues, produkované Harounou Samake & Carolinou Vallejo.

Zobrazit program