04/04

THE MISSION / UK – NIGHT ONE – PŘESUNUTO NA 27. 3. 2021

Datum: 4.4.2020
Doors: 20:00
Start: 21:00

Vzhledem k současné situaci v Evropě se The Mission rozhodli přesunout zbývající část evropského turné. Koncerty ve dnech 4. – 5. 4. 2020 se přesouvají na 27. a 28. 3. 2021, Futurum Music Bar zůstává. Zakoupené vstupenky na 4. 4. 2020 zůstávají v platnosti na 27. 3. 2021, vstupenky na 5. 4. 2020 zůstávají v platnosti na 28. 3. 2021. Pokud se vám nový termín nehodí, je možné vstupenky refundovat do 30. 6. 2020 v místě nákupu. Děkujeme za trpělivost a pochopení. Futurum Music Bar & D Smack U Promotion.

THE MISSION STATEMENT: Thursday 12th March 2020.

From Wayne:
I’m looking out of my hotel window in Lisbon this lunchtime, the sun is shining with not a cloud in the sky and I think to myself, ‘it looks like a beautiful day’ but I feel differently.
It’s with great sadness that I’m writing to tell you that, after discussions with the rest of the band, management, agents & promoters, we have made the very difficult decision to end the tour tonight in Lisbon with the remaining dates on our 2020 European tour to be rescheduled.
Over the last week decisions to cancel shows were being made daily by local venues and promoters, governments, and administrations because of the Coronavirus and the subsequent legislations that are being made and changed daily to combat its spread. More shows are undoubtedly due to be cancelled, with the landscape changing daily. To safeguard the well-being of the band, our crew, and our audience, and to abide by local regulations and rules we had to make the unprecedented decision to cut our losses and go home. We will be able to re-schedule this tour for a time in the not so distant future when it will be safe for crowds of people to congregate again. As soon as we have any info regarding rescheduling we’ll let you know. Hold onto to your tickets for the time being until we sort out how we’re going to do it. All tickets will be valid for the re-arranged shows or a refund will be available from the place you purchased the ticket if that is your choice. I also know that there have been a fair few that bought tickets for the shows we have already played but didn’t come because of the Coronavirus fear. We would like to offer a gift to those of you who have stayed away, anyone wishing to send a copy of your unused ticket to info@anger-management.co will be contacted in due course.
Of course we realise that some have gone to great lengths and expense and travelled long distances to support us, and it seems almost patronising to say ‘we’re sorry for any inconvenience caused’ – it doesn’t feel enough to say that. I say it nonetheless and thank you from the bottom of my heart for your continued support. I’m sure Craig, Simon, and Mike join me in that sentiment.
Tonight’s show in Lisbon at Ao Vivo, the 2nd of two nights, is still going ahead and will be the last show of the tour. So let’s try to make it a huge celebration of life, love, and music, and say our farewells until this situation rectifies itself as it surely will at some point. We will miss you. Safe travels, be safe, be vigilant, and, most importantly, treat each other with kindness, respect, and love for humankind.

Frontman Wayne Hussey k nadcházejícímu The United European Party 2020 Tour kapely The Mission říká: „Otázka, co očekávám od evropského turné během porodních bolestí mého sólového turné po Británii a na kontinentu, je jako požádat mě, abych vysvětlil chuť vaječného soufflé po povinné každodenní tříměsíční konzumaci vajec natvrdo. Je v tom nebetyčný rozdíl. Turné s Mission je zcela jiné než sólové turné. S Mission vyrážíme na turné na jaře po Evropě a po pobrexitové Británii. A proč? Důvod není třeba, prostě to máme rádi. 

Hudba je o lidech, emocích, pocitech, společenství; ne o rozdělení, hranicích, extrémistických levičáckých nebo pravičáckých sráčů politiků. Pojďme se sejít, zazpívat si, užít si a oslavme život a to, že jsme součástí lidské rodiny. Proto jsem turné nazval „Spojený evropský mejdan.“

Jednou z věcí, kterou jsem si chtěl tentokrát dopřát, je hrát v každém městě dvakrát, pokud to bude možné. To nám umožní aspoň jednu noc vyspat se v hotelu, ale navíc každý večer z těch dvou zahrát úplně jiné písničky. První večer budeme hrát skladby z prvního, třetího a pátého alba – First Chapter, Children, Grains Of Sand, Neverland, Aura, & The Brightest Light – a druhý večer z 2., 4. a 6. alba atd. – God’s Own Medicine, Carved In Sand, Masque, Blue, God Is A Bullet, & Another Fall From Grace. A které věci budeme hrát, se rozhodne právě ten večer, takže to bude vždycky překvapení.“

Tuzemští fanoušci si své dva večery s The Mission mohou užít 27. a 28. března 2021 ve Futurum Music Baru. První večer zazní songy z alb č.: 1,3,5,7,9,11 a druhý večer songy z alb č.: 2,4,6,8,10,12.

Zobrazit program